Gevrekli kurabiye

Gevrekli kurabiye çıtır tadıyla çayın yanında aniden gelen konuklarımıza sunacağımız harika bir ikramlıktır. Gönül rahatlığıyla ikram edebilir ve sevdiklerimizle bu müthiş tarifi paylaşabiliriz.

 

İlk olarak fırını ısıtalım ve 2 adet fırın tepsisini yağlayalım. Daha sonra çikolata parçaları, kuru üzüm, ceviz ve portakal kabuğu rendesini orta boy bir tencereye alarak malzemeleri karıştıralım. Margarin ve şekeri iyice çırpalım.

 

Krema kıvamına gelinceye kadar içine yumurtaları kıralım ve çırpmaya devam edelim. Daha sonra karışımı geniş bir kaba alalım. Kaşık yardımıyla içine un ve kabartma tozu ilave edelim. İçine kuru üzümü de ilave edip karıştıralım.

 

2 tatlı kaşığı ölçüsündeki karışımı ezilmiş mısır gevreğinde yuvarlayalım. Hazırlamış olduğumuz fırın tepsisine yerleştirelim. Çıtır ve altın rengini alıncaya kadar kızartalım. Çıkardıktan sonra fırın ızgarasının üzerine dizip soğutalım. Daha sonra erimiş çikolatayı üzerinde gezdirelim ve servise sunalım. Afiyet olsun.

 

MALZEMELER

gevrekli kurabiye 300x300 Gevrekli kurabiye

60 gr. sütsüz çikolata parçaları

yarım su bardağı kuru üzüm

yarım su bardağı dövülmüş ceviz

125 gr. margarin

1 tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu

yarım su bardağı toz şeker

1 adet yumurta

1 su bardağı un

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

2 su bardağı mısır gevreği

80 gr. erimiş çikolata


Yorumlarınızı Bekleriz
*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

 

Un Kurabiyesi Tarifi