Malatya kurabiyesi

Malatya kurabiyesi yöresel kurabiye tarifleri arasındadır. Kayısıyla ünlü olan Malatya nın kurabiyesi de çekirdeğinden yapılıyor. Bu çok özel tarifi kurabiye tariflerinde sizler için hazırladık.

 

İlk olarak tereyağını akşamdan eritelim. Daha sonra soğutalım ve dinlenme bırakalım. Daha sonra derin bir hamur yoğurma kabına akşamdan dinlenmiş olan yağımızı alalım. Yağımızı kar beyaz oluncaya kadar dövelim.

 

Yağın üzerine 1 su bardağı zeytinyağı dövelim. Bu şekilde çırpalım. Karıştırdıktan sonra içine şeker ilave edelim. Şeker eriyinceye kadar çırpmaya devam edelim. Çırptıktan sonra içine un ilave edelim.

 

Bir fiske tuz ekleyerek kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğuralım. Hamurumuz kıvama gelince yumurta büyüklüğünde parçalar koparalım ve yağlanmış tepsimize döşeyelim. Üzerine kayısı çekirdeği dizelim ve önceden ısıtılmış fırına sürelim. Üzeri pembeleşinceye kadar pişirelim. Piştikten sonra servise sunalım. Afiyet olsun.

 

MALZEMELER

malatya kurabiyesi 300x225 Malatya kurabiyesi

4 su bardağı un

2 su bardağı pudra şekeri

500 gr. tuzsuz tereyağı

1 su bardağı zeytinyağı

1 fiske tuz

kayısı çekirdeği


Yorumlarınızı Bekleriz
*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

 

Un Kurabiyesi Tarifi